Christian Farla eert Harry Houdini!
Illusionist Christian Farla brengt in zijn nieuwe theatershow een ode aan Harry Houdini, de vader aller illusionisten die 100 jaar geleden overleed. Behalve met 100 Jaar Houdini is de Rotterdamse Master Illusionist bovendien vanaf december te zien met zijn eigen tv-show ‘Magic Impossible’ op SBS6. Een gesprek met een meesterlijke magiër.
“Mensen denken vaak: goochelen is wat trucjes tonen op de bühne”, zegt Christian Farla. “Maar voor illusies, zeker als je het groots aanpakt, komt zoveel meer kijken. In het Royal Palace in Frankrijk was ik de headliner met zo’n 25 illusie-acts. Ik toverde een helikopter tevoorschijn en ik liet auto’s zweven. De wetenschap dat je alle toeschouwers in opperste verwarring en verbijstering achterlaat geeft zo’n heerlijk gevoel.”
100 jaar Houdini
Christian Farla, een echte Rotterdammer bij wie het Maaswater door de aderen stroomt, is vanaf december in de Nederlandse theaters te zien met 100 Jaar Houdini, een ode aan de legendarische goochelaar en boeienkoning Harry Houdini (1874-1926) naar aanleiding van diens honderdste sterfdag. Bovendien zendt SBS6 eveneens in december zijn eigen tv-show ‘Magic Impossible’ uit.
Farla: “Ik ben al 15 jaar bezig om alles te verzamelen voor deze voorstelling. In ons vak geldt Houdini als de aartsvader van de illusie, de onbetwiste nummer één. Ik wil in 100 jaar Houdini tonen wie hij werkelijk was, maar tegelijk voor het voetlicht brengen hoe zijn trucs er vandaag de dag uit zouden zien met onze moderne technieken. Het wordt dus geen kopie, alsjeblieft niet, maar een eerbetoon en een update tegelijk."
Wat is er zo bijzonder aan Houdini?
“Houdini fascineert mij mateloos omdat hij zoveel lagen had. Hij was een pure vakman: iemand die sloten bestudeerde, met slotenmakers werkte, een man die zichzelf dingen aanleerde. Maar hij was ook een meester in het genereren van publiciteit. Houdini wist precies hoe hij de pers moest bespelen, hoe hij zichzelf een mythische status kon geven. Dat is nog altijd een grote les voor iedereen die dit vak serieus neemt: trucs zijn één ding, maar presentatie en timing maken het verhaal. Een van de vermaardste acts van Houdini was de metamorphosis, die hij dikwijls samen met zijn vrouw Bess uitvoerde. Bess verdween in een kist - soms geboeid, af en toe in een zak, dan weer vastgebonden met touw. Houdini stond op de kist, onttrok zich voor een moment met een doek aan het zicht van het publiek en lag seconden later zelf geboeid in de kist, terwijl Bess uit haar benarde positie was bevrijd. Destijds ongelooflijk en nog steeds een knap staaltje illusionisme. Ik combineer die klassieke verwisseling het modernere, spectaculaire beeld van een watertank. Het publiek ziet zowel mijn ontsnapping als het spannende visuele drama. Iedereen volgt mij geboeid in het water en dan gebeurt er iets dat niemand verwacht. Wat? Leuk geprobeerd, maar dat krijgt alleen het publiek te zien.”
Het pad van Christian Farla
"De connectie tussen zijn levensverhaal en mijn levensgeschiedenis is soms verrassend. Houdini had een arme achtergrond, net als ik. Zijn familie - hij kwam uit een emigrantengezin - had het zwaar. Hij moest al vroeg werken. Dat hakt erin. Ik herken die drive: je móet iets voor jezelf opbouwen, je móet eruit komen. Voor mij was het altijd van niks naar iets; ik begon als kind met een eenvoudig goocheldoosje en ging stap voor stap bouwen." Van zijn opa, zelf een goochelaar, kreeg hij koffers vol goochelattributen. ‘Hè hè, eindelijk iemand in de familie die het leuk vindt’, merkte grootvader opgelucht op. Christian Farla leerde het entertainment door alles aan te pakken. Hij trad op school op, was de goochelclown Ronald McDonald bij de hamburgergigant, werd geboekt op kinderverjaardagen. “Alles dat op mijn pad kwam nam ik aan.” Daarna kwam het succes: titels op talentenjachten, goochelconventies, nationale kampioenschappen en optredens in grote pretparken. Christian Farla kreeg het vak, letterlijk en figuurlijk, door hard werken in zijn vingers. Er volgden uitnodigingen voor shows in Engeland, Frankrijk, Duitsland en de Verenigde Staten, waar hij door het legendarische duo Siegfried & Roy in Las Vegas werd gevraagd. Drie keer won hij de Merlin Award, de Oscar in de wereld der illusionisten. Sinds 2006 mag hij zich Master Magician noemen, de hoogst haalbare titel.
Hoe ziet de theatervoorstelling in elkaar?
Voor 100 jaar Houdini nam hij zich twee dingen voor: respect voor het verleden en verbeeldingskracht voor de toekomst. “Daarom”, zegt Farla ‘’beginnen we met klassieke beelden uit zijn shows. We exposeren echte artefacten in de foyer - zijn authentieke dwangbuis, handboeien en naald -, maar in de show zelf werken we met moderne materialen: plexiglas kisten, LED-effecten, AI-beelden om het verhaal van Houdini te vertalen naar nu."
Voor de illusionist is publieksparticipatie daarbij essentieel. ‘’Wanneer werkt een illusie het beste? Als er verwondering en interactie is! In mijn theatershow is er altijd een moment waarop het publiek denkt: ‘Hoe doet hij dit’?’ Dat mysterie moet blijven. Maar tegelijkertijd wil ik het publiek ook iets meegeven:
een stukje geschiedenis, een ervaring. ‘’Als je naar mijn show komt hoop ik dat je niet alleen trucs ziet, maar evenzeer een bijzondere beleving voelt: van de straat naar het theater, van eenvoudige dozen naar plexiglas kisten, van een huiskamervondst tot een vol theater. Dat is uiteindelijk waar Houdini voor stond: een verhaal van ambitie, kunst en storytelling.
Wat is de missie?
"Ik wil met deze ode aan Houdini het publiek in de ban houden met een combinatie bewondering, angst en ontroering wanneer iemand schijnbaar de dood trotseert of de wetten van de realiteit breekt. Als het me lukt Houdini’s geest opnieuw te laten spreken met het durven nemen van risico, het beheersen van techniek en het realiseren van een mysterie - dan is mijn missie geslaagd.”
100 Jaar Houdini is te zien op zaterdag 14 maart in Theater de Bussel
Agenda
-
Tickets14 mrt20:15 - 22:05